Számtalan sótípus közül válogathatunk, amikor az asztali só tökéletes megfelelőjét keressük, mindegyik más-más jellemzőkkel és konyhai felhasználási módokkal. Többek között asztali, kóser, tengeri só – és az utóbbi időben nagy népszerűségre szert tevő himalájai só – is megtalálható a boltok polcain. A különböző sótípusok közötti választás azonban sokak számára zavaró lehet – lássuk hát, melyik mit kínál!
1 Asztali só
Az asztali só jellemzően erősen feldolgozott, kristályos só, melyet föld alatti sóbányákban bányásznak ki. Olyan csomósodást megelőző összetevőket is tartalmazhat, mint a kalcium-szilikát. Gyakori használata ellenére, ezt a sótípust elsősorban az asztalhoz, vagyis a kész étel utólagos ízesítésére javasolják. Az asztali só jóval sósabb, mint a kóser, vagy a tengeri só, így főként levesek és tészták ízesítésére is kiváló.
2 Kóser só
A kóser só jóval kevésbé finomított, mint az asztali só, és tisztasága 100% – nem tartalmaz semmilyen egyéb összetevőt. Nagyobb szemcsemérete és durvább textúrája miatt sokoldalúan felhasználható a főzés minden szakaszában. Különösen a húsokhoz ajánlott, mivel nem vonja ki belőlük a nedvességet, így a hús nem szárad ki.
3 Tengeri só
A tengeri sót sós vizek lepárlásával nyerik, és tartalmazhat némi ásványi anyagot is, attól függően, honnan származik. Egyenetlen sópelyhei rendszerint drágábbak, mint az asztali vagy a kóser só, ezért mértékkel használjuk. Legjobb, ha a főzés utolsó fázisában csak ízesítésként alkalmazzuk.
4 Rózsaszín himalája só
Az utóbbi időben divatos és nagyon népszerű sótípus a rózsaszín himalája só, melynek tisztasága és magas ásványi anyag tartalma számos egészségügyi előnyt kínál. Ez a sófajta tulajdonképpen a legtisztább, és lágyabb ízű, mint a többi sófajta. Főként utólagos ízesítésre ajánlott, például párolt halakhoz és salátákhoz.
Hozzászólások
4 hozzászólás
Hozzászól a cikkhez
Szeretettel várjuk a véleményedet, kérdéseket és hozzászólásokat!