BelföldGazdaságHírek

Sokkoló átalakulások a boltok polcai között: felkészültek a magyarok?

A magyar pénztárcák próbatétele: infláció és jelentős áremelkedések

2024 augusztusának adatai alapján az éves inflációs ráta 3,4%-os növekedést mutatott. Bár ez az átlagos arány, néhány terméknél sajnálatosan sokkal drasztikusabb az árnövekedés.

Uborka: az árrobbanás bajnoka

Az inflációs statisztikák szerint az uborka árának emelkedése volt a legagresszívabb: egy év alatt az átlagos kilogrammonkénti ár 689 forintról 929 forintra nőtt, ami döbbenetes 34,8%-os drágulást jelent.

Nemcsak az uborka esett árrobbanás áldozatául, a liszt és az UHT tej ára is közel 30%-os emelkedést mutatott. Ezek az élelmiszerek viszik a prímet az árnövekedési toplistán.

A hivatalos adatok szerint az élelmiszerárak átlagosan 2,4%-kal nőttek egy év alatt, de sokan sokkal magasabb áremelkedést érzékelnek a napi bevásárlás során, különösen az alapvető élelmiszerek esetében.

Más termékek és szolgáltatások: fel-le hullámzó árak

A jelentős áremelkedés nem csak az élelmiszerekre korlátozódik. Jelenős áremelkedést lehetett tapasztalni a tömegközlekedési jegyek és a női pulóverek árában is, ezek a termékek is bekerültek a top 5 legdrágább termék közé. Ezzel párhuzamosan a mozijegyek, őrölt kávé és a Magyar Nők Lapja ára is magasabb lett; az ilyen termékek 14-20%-os áremelkedése kihívást jelent a vásárlók számára.

Az élelmiszerárak inflációja ugyanakkor nem minden terméknél okozott drágulást. Az ellenkező trend a vöröshagymánál figyelhető meg, ahol 27%-os árcsökkenést lehetett tapasztalni: a kilogrammonkénti ár 591 forintról 434 forintra csökkent. Megfigyelhető ez a tendencia a rétesliszt, a burgonya és a sárgarépa árában is.

A havi inflációs jelentések szerint a drasztikus árnövekedés alig érzékelhető, ám sajnos a vásárlók pénztárcája ezt nem igazolja. Az 2024 július-augusztusi időszakban az uborka ára 13,6%-kal nőtt, ami egy hónap alatt 818 forintról 929 forintra emelkedett.

Komoly drágulást szenvedett el a vaj is, melynek ára 9,5%-kal nőtt egy hónap leforgása alatt, így az ár ismét közelít a 600 forinthoz. Nem maradt el az áremelkedéstől a citrusfélék sem, a narancs 8%-kal, míg a citrom 5%-kal lett drágább augusztusban, mint egy hónappal korábban.

Azonban nem minden hír rossz: a szezon végén a dinnye ára 25%-kal csökkent, ami jelentős könnyítés a vásárlók számára.

Az inflációs adatok vegyes képet festenek a magyar gazdaságról. Egyes termékek és szolgáltatások ára jelentősen emelkedett, míg mások ára érezhetően csökkent.

A vásárlók még mindig tapasztalhatják, hogy az alapvető élelmiszerek ára magas és továbbra is emelkedik, ami komoly kihívást jelent a mindennapi megélhetés szempontjából. Az infláció enyhülése ellenére bizonyos termékek esetén az árak továbbra is nagy terhet rónak a magyar háztartásokra.

Ezeket láttad már?

Szia, Mazsola vagyok a bikuci.hu honlap tulajdonosa. Az oldalamon vicces képeket, mémeket, vicceket, humoros videókat és érdekes cikkeket találsz a világról. Célom, hogy szórakoztassam honlapom látogatóit és egy kis nevetést hozzak az életükbe. Gyere és…

EZ MÉG ÉRDEKELHET