HasznosHírekOtthon

Szeptemberi kihívás: Metszd meg a kerted cserjéit, mielőtt kifutnál az időből!

1. Most a legjobb idő a cserjék metszésére!

Szeptember a legalkalmasabb hónap a kertben található cserjék őszi metszésére, de a jobb idő miatt még akár október eleje is alkalmas lehet, ezért is fontos az időzítés, hogy ne késsünk el vele. A növények ebben az időszakban már lassítják növekedésüket, de még nem értek el a téli pihenés fázisába, így a szárak visszavágása nem jelent fagyveszélyt. Nézzük meg, mely növények igényelnek most különös figyelmet.

2. A tökéletes időzítés elengedhetetlen!

A kertészeti naptár pontosan meghatározza, hogy mikor a legideálisabb a cserjék metszése, és sok növény esetében most jött el az ideje. Ne halogassuk ezt a feladatot, mert néhány hét múlva már késő lehet, és a növényeknek nem lesz elegendő idejük felkészülni a téli hónapokra.

3. Metszési taktikák az őszre

Ha el szeretnénk kerülni, hogy a növények megfagyjanak, szeptemberben, vagy október elején vágjuk vissza a szárakat. Ez segít megerősíteni a növényt, és elősegíti a jövő évi virágzást, valamint a bőséges termést.

Az őszi visszavágások alkalmával mindenképpen legyünk mérsékeltek, ugyanis ha túlságosan nagymértékben vágjuk vissza a növényzetet, akkor a téli fagyok kárt tehetnek a metszett részekben, és így akár még az ágak is visszafagyhatnak. Tehát semmiképpen se a tavaszi szintű metszést alkalmazzunk, hanem inkább csak kisebb módosításokat végezzünk, és csak azokat a részeket távolítsuk el, amiket okvetlenül szükséges.

4. Cserjék az őszi metszésre!

Nemcsak a gyakori díszcserjéket, mint a rózsa, som, vagy hortenzia, érdemes ősszel metszeni, hanem a ritkábban előforduló fajokat is, például a spireát (más néven japán loncot). A spireánál az idős, fás szárakat érdemes visszavágni, valamint a hajtások csúcsait is rövidíthetjük (hagyjunk meg 5-10 cm-t). Ezenkívül a bokor belső részeit is ritkítsuk, hogy a növény megfelelően szellőzhessen és elegendő napfényhez jusson.

5. Rózsák őszi metszése

A rózsák metszését szeptemberben, vagy október elején végezzük el, ezzel biztosítva, hogy a növények jövőre is szépen fejlődjenek. A szárakat kb 30-40 cm-re vágjuk vissza, de ne legyen rövidebb, így megelőzhetjük, hogy a rózsa ne kezdjen újra kihajtani, és megőrizze harmonikus alakját. Fontos, hogy távolítsuk el a sérült, gyenge részeket, és alakítsunk ki egy kompakt koronát, amely segít a növénynek könnyebben átvészelni a téli időszakot.

6. Kúszórózsa metszése

A futó- és kúszórózsák egyik fontos különbsége, a hagyományos rózsákkal szemben, hogy utóbbiak évente csak egyszer virágoznak, viszont akár 10 méter magasra is megnőnek, míg előbbiek akár évente többször is hoznak virágot és sűrűbbek

Távolítsuk el az elhalt, beteg vagy elöregedett ágakat, majd rögzítsük az új hajtásokat a támasztékra. A virágzó oldalhajtásokat hosszúságuk kétharmadával vágjuk vissza, a rügyek felett. Ha a növény túl zsúfolt, vágjuk vissza a régi ágakat a tövüknél, hogy új hajtásokat serkentsünk. Trágyázzuk meg a növényt.

7. Őszi metszés a somnál

Az őszi metszés a somnál is kiemelten fontos. A szeptemberi metszés során a hajtásokat kissé rövidítsük vissza, távolítsuk el a száraz ágakat, és ritkítsuk meg a zsúfoltabb részeket. Ezzel elősegítjük a jobb légáramlást, megkönnyítjük a növény telelését, és hozzájárulunk a következő szezonban gazdagabb terméshez.

8. Hortenzia metszése ősszel – erre kell figyelni!

Az őszi metszés a hortenziáknál némi vita tárgyát képezi, mert egyesek szerint a szeptemberi metszés árthat a jövő évi virágzásnak. Azonban az elöregedett és beteg hajtások visszavágása többet segít, mint árt. Érdemes az ágakat úgy visszavágni, hogy 4-5 rügyet meghagyjunk, ezzel biztosítva a növény megfiatalodását, és erős virágzást a következő évre.

Ezeket láttad már?

Szia, Mazsola vagyok a bikuci.hu honlap tulajdonosa. Az oldalamon vicces képeket, mémeket, vicceket, humoros videókat és érdekes cikkeket találsz a világról. Célom, hogy szórakoztassam honlapom látogatóit és egy kis nevetést hozzak az életükbe. Gyere és…

EZ MÉG ÉRDEKELHET