Nincs otthonosabb, mint egy lágy, kellemes tapintású szőnyeg. Ám ne feledjük, hogy egy ilyen szőnyeg mikrobiolódia is lehet. A mikrobiológusok ezt hangsúlyozzák, hogy a szőnyeg rostok között megtelepedő baktériumok súlyos betegségeket okozhatnak. Meglepő lehet, de négyzetcentiméterenként akár 200.000 baktérium is élhet a szőnyegen! Ez az adat még inkább ijesztő, amikor összehasonlítjuk a vécében: ugyanennyi területen alig 49 baktérium található a wc-ülőkén.
Mik a szőnyegeinkben?
Sajnálatos módon a szőnyegekben székletben élő baktériumokat találtak a kutatók, főként olyan otthonokban, ahol pelenkás gyermek vagy kisállat is lakik. Mellettük a norovírus is megjelent, ami hirtelen hasmenést és hányást okoz. A cipők talpa felől számtalan egészségre veszélyes szennyeződés kerül a szőnyegekre. Az allergének sincsenek messze. A szőnyegek paradicsomi körülményeket biztosítanak a házporatkák számára, de a penészgombák, rovarok maradványai, bőrsejtek, hajszálak, talajrészecskék, kozmetikumok maradványai is fellelhetők benne.
Hogyan tarthatjuk tisztán a szőnyeget?
A porszívó használata nem szünteti meg a kórokozókat, sőt tovább terjeszti őket az otthonunkban. Ezek ellenére, érdemes rendszeresen porszívózni a nagy forgalmú területeken. A szőnyegtisztításban a legjobbak a nagy teljesítményű, HEPA szűrős eszközök. A könnyen kezelhető rongyszőnyegeket ajánlott hetente mosni. A nagyobb szőnyegek kezelését pedig legalább 12-18 havonta végezzük el egy alapos gépi tisztítással. A mélytisztítás vagy gőzzel történő kezelés nagymértékben csökkentheti a kórokozók számát.
Ha porszívó vásárlás előtt állsz, válassz UV-fénnyel készült, antibakteriális porszívót, amely a kutatási eredmények szerint akár 90%-kal csökkentheti a szőnyegben található kórokozók számát.
HOZZÁSZÓLÁSOK
Kuffer Kriszti
HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ Mégsem szólok hozzá
Kérjük, írja be véleményét!
Az e-mail címed helytelen, kérlek adj meg egy helyeset.
Mentse el a böngészőmben a nevem és az e-mail címét a következő hozzászólásomhoz.
Δ