Hirdetés
A napelemek használata mindkét országban egyre népszerűbb, ám a szabályozások és lehetőségek jelentősen eltérnek Magyarország és Németország között.
Hirdetés
Míg Németországban könnyebb és támogatottabb a napelemes rendszerek telepítése, Magyarországon továbbra is szigorú szabályok kötik az ilyen berendezések használatát.
Magyarországi szabályozások
Magyarországon tilos erkélynapelemekkel, konnektoron keresztül visszatáplálni az áramot, és az áramszolgáltatók általános szerződési feltételei nem engedik meg, hogy a fogyasztók áramot tápláljanak be a konnektoron keresztül a lakás vezetékeibe. Aki mégis ezt teszi, annak az áramszerződését akár fel is bonthatják.
Németországi tendenciák
Németországban viszont folyamatosan nő az erkélynapelemek száma, és egyre többen szeretnének saját áramot termelni. Az úgynevezett balkonnapelemek könnyen telepíthetők és kezelhetők, és egyre több helyen támogatják ezeket az állami szervek is.
A német kormány enyhíteni tervezi a szabályokat, hogy több saját napelemes energiát lehessen felhasználni, és könnyebbé tegyék az adminisztrációt is.
Működés és potenciál
A balkonnapelemek működése rendkívül egyszerű: napelemeket kell felszerelni, és az általuk termelt energiát átalakító segítségével közvetlenül a konnektorba lehet juttatni. A rendszerek teljesítménye általában 350-470 watt között mozog, és egy átlagos mini-napelemrendszer évente 400-600 kilowattóra energiát képes termelni.
Árak és támogatások
Németországban a mini-napelemrendszerek már néhány száz eurótól elérhetők, és egyes tartományok és települések még pénzügyi támogatást is nyújtanak a lakosságnak az ilyen rendszerek telepítéséhez. Emellett az erkélynapelemek beszerzésekor az ÁFA 0 százalék, így a magánszemélyek további 19 százalékot takaríthatnak meg a beszerzéskor.
Összegzés
Összességében látható, hogy Németországban a napelemes rendszerek telepítése könnyebb és támogatottabb, míg Magyarországon továbbra is szigorú szabályok kötik az ilyen berendezések használatát.
Míg Németországban egyre többen választják az erkélynapelemeket az energiatakarékosság és környezetvédelem érdekében, Magyarországon még mindig nehézkes az ilyen rendszerek használata.
Hirdetés