2028-ra a minimálbér magyarországi értéke elérheti az 1000 eurót, az átlagkereset pedig a 1 millió forintot
A magyar kormány célja, hogy a minimálbér folyamatos emelésével 2028-ra elérjük az 1000 eurós értéket, az átlagkereset pedig növekedjen 1 millió forintra. Ehhez a célok megvalósításához azonban évente 12 százalékos bérnövekedésre lenne szükség.
Jelenleg a minimálbér 266 800 forint, a garantált bérminimum pedig 326 000 forint, de a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF) folyamatosak a megbeszélések a további bérnövekedésekről.
Rövidesen döntés születik arról, hogy 2025 és 2027 között milyen ütemben nő a munkások fizetése.
Elérkezett a következő lépcsőfok: a 300 ezer forintos minimálbér
Az 1000 eurós minimálbér-reálbér célkitűzés elérése érdekében a jelenlegi minimálbért három éven belül, évente 12 százalékkal kellene emelni, így jövőre már 300 ezer forintos minimálbére számíthatunk. Nagy Márton gazdasági miniszter kijelentette, hogy a tervek megvalósulásához szükség lesz stabil gazdasági növekedésre és kiszámítható inflációs környezetre.
Ezért a VKF következő ülését november 11-én tartják, ahol a felek ismertetik a jövő évi béremelési javaslatokat.
Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára szerint az átlag feletti bérnövekedést állami támogatás nélkül nem lehet hosszútávon fenntartani.
Nem csupán egyetlen megoldást javasol, hanem többfajta támogatást: adó- és járulékcsökkentést, és gazdaságfejlesztési programokat, amelyek növelik a vállalkozások versenyképességét.
A Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke, Palkovics Imre is osztja ezt a célt, hiszen szerinte a 1000 eurós minimálbér és az 1 millió forintos átlagkereset elérése érdekében évi 12 százalékos béremelésre van szükség. Szerinte ez lehetséges, ha teljesül a kormány által prognosztizált gazdasági növekedés.
A Liga Szakszervezetek vezetője, Mészáros Melinda úgy látja, hogy 2025-ben valószínűleg a minimálbér nem a korábban várt 12 százalékkal, hanem kisebb mértékben nő majd, míg 2026-ban és 2027-ben kerülhet sor a nagyobb emelésre.
A garantált bérminimum szintén folyamatosan változhat, hiszen a bérmegállapodás várhatóan nem fog pontos összegeket rögzíteni.
A Kormány fontosnak tartja, hogy a gazdasági növekedés eredményei minél szélesebb körben éreztessenek, különösen a családok és a kis- és középvállalkozások számára.
Nagy Márton előrejelzései szerint 2025-ben a gazdaság 3-4 százalékkal, míg 2026-ban 4-5 százalékos ütemben nőhet, ami kedvező feltételeket biztosít a béremelésekhez.
Ha évi 8 százalékos átlagos bérnövekedés valósul meg, akkor a 4-5 százalékos reálbér-emelkedés elérhető, ami hozzájárul az 1000 eurós minimálbér és az 1 millió forintos átlagkereset eléréséhez, feltéve, hogy a gazdaság továbbra is fejlődik és az infláció stabil marad.